Jak żyć po operacji tętniaka aorty brzusznej

Pobierz

Śmiertelność na skutek pęknięcia tętniaka aorty brzusznej i wynosi około 40-60 %.. Aorta dzieli się na piersiową i brzuszną, zależnie od miejsca w którym się znajduje.. Cieszmy się życiem2.. Należy podkreślić, że choć sama operacja obarczona jest mniejszą śmiertelnością w porównaniu z metodą klasyczną, to nie jest ona wolna od powikłań.ŻYCIE PO WĘWNĄTRZNACZYNIOWEJ OPERACJI TĘTNIAKA AORTY BRZUSZNEJ - chirurg naczyniowy dr n. med.. Wojciech Noszczyk: Chirurgia repetytorium.. Chodzenie jest najczęściej możliwe po 2 dniach a powrót do domu po 5 dniach.. Warszawa: PZWL .Wewnątrznaczyniowe leczenie tętniaka aorty brzusznej jest uznaną i powszechnie stosowaną metodą leczenia.. Rekonwalescencja po operacji tętniaka aorty i możliwe powikłania W czasie rekonwalescencji pooperacyjnej należy łagodnie i stopniowo zwiększać wysiłek fizyczny ( spacery ).. Tętniak aorty może się rozwinąć na całej długości.. Dwie trzecie tętniaków aorty brzusznej nie ograniczają się tylko do tej strefy aorty, lecz aorty biodrowe wykazują także podobne nieprawidłowości.Rokowanie po operacji tętniaka aorty brzusznej jest pomyślne.. Zbigniew Żurawski Korzystanie z kriokomory po operacji żylaków - odpowiada Lek.. Spośród wszystkich zdiagnozowanych przypadków umiera od 10-50 proc. chorych.. Operacja tradycyjna z protezą od odcinka brzusznego do pachwin..

Jednak najczęściej tworzy się tętniak aorty brzusznej.

Po przywróceniu przepływu krwi jama brzuszna jest zamykana.. Oby jak najdłużej.. Ryzyko okołooperacyjne wszczepienia stentgraftu aortalnego jest mniejsze w porównaniu do tradycyjnej operacji.. Przy tętniaku aorty brzusznej rokowania po operacji nie są szczególnie pomyślne.. Chorzy z tętniakiem aorty brzusznej zarówno przed zabiegiem chirurgicznym, jak i po nim powinni mieć zapewnioną stałą opiekę psychologa.Michalak A, Michalak K, Bocian R i wsp.. Czasem, konieczne jest wykonanie dodatkowych cięć w pachwinach.. 5 lat po operacji przeżywa 70-80% osób bez choroby niedokrwiennej serca i 50-60% osób obarczonych tą chorobą.. Nie powinno się kąpać w wannie i korzystać z sauny , ponieważ grozi to uszkodzeniem ran operacyjnych.Ile lat można żyć z tętniakiem?. The outcome of the treatment is determined by an appropriate preparation of patient for surgery, assessment .W piśmiennictwie można odnaleźć prace, które dowodzą, że operacja tętniaka aorty brzusznej wiąże się ze znacznymi zaburzeniami w odczuwaniu jakości życia, a także że chorzy z TAB zarówno przed zabiegiem chirurgicznym, jak i po nim powinni mieć zapewnioną stałą opiekę psychologa [20].Pilnym wskazaniem do wykonania operacji tętniaka aorty brzusznej jest pęknięcie..

Żyje :) Od operacji minęło ponad 6 lat.

ŻYCIE PO .Po uwidocznieniu tętniaka zatrzymywany jest przepływ krwi przez aortę, tętniak jest rozcinany i do zdrowych tętnic wszywana jest proteza naczyniowa.. Inte-gralną częścią leczenia chorych po klasycznej operacji tętnia-ka aorty brzusznej jest fizjoterapia.. Leczenie operacyjne tętniaka aorty ma na celu:Tętno po operacji tętniaka aorty wstępującej Przez lutz Jestem prawie cztery tygodnie po operacji tętniaka aorty wstępującej metodą Bentall tj. wszczepiono mi protezę zastawkowo-aortalną (konduit aortalny ze sztuczną zastawką).2 lata temu szczęśliwie przeszłam pęknięcie tętniaka, po powrocie do domu niby wszystko wróciło do normy, ale jednak teraz po ponad dwóch latach coś jest nie tak, boję się codziennie że coś się stanie, ze znowu wyląduję w szpitalu, ze to się powtórzy, ciągle źle się czuję, przechodziłam różne badania, krwi, serca, nawet teraz w lutym miałam robiony tomograf komputerowy, wszystko wyszło dobrze nic się nie dzieje a jedna ja źlę się czuję, juz nie zlicze nawet .Ile trwa rekonwalescencja po operacji tętniaka aorty brzusznej?. Jednak dzięki świadomości, monitorowaniu i właściwej opiece, leczenie tętniaka aorty może być stosunkowo proste - często z zastosowaniem minimalnie inwazyjnej procedury, jeśli operacja okaże się konieczna.USG jamy brzusznej: ważne badanie przesiewowe w kierunku tętniaka aorty..

Po operacji wszystko wyglądało dobrze.

med.Życie z wszczepionym stentgraftem.. W celu uzyskania dostępu do tętniaka lekarz wykonuje małe nacięcie w okolicy bioder, żeby przez tętnicę udową wprowadzić stent-graft i drogą naczyniową umieścić go wewnątrz poszerzonego fragmentu aorty, co spowoduje zamkniecie tętniaka.nie tętniaków aorty brzusznej metodą klasyczną wykonuje się poprzez wycięcie tętniaka i wszycie protezy naczyniowej.. Aby w porę wykryć zagrożenie, w niektórych krajach funkcjonują programy badań przesiewowych, które opierają się na wykonywaniu profilaktycznego USG jamy brzusznej u mężczyzn po 70. roku życia, w celu oceny średnicy aorty.Przy prawidłowej kwalifikacji chorego do leczenia zabiegowego oraz wolnym od powikłań przebiegu operacji, pacjenci po usunięciu tętniaka aorty żyją podobnie długo jak osoby bez tętniaka aorty.. Tylko 30 proc. z nich przeżywa do 10 lat po zabiegu.Postępowanie po zabiegu Po operacji pacjent zostaje przeniesiony na oddział pooperacyjny (Intensywnej Terapii), gdzie pozostaje średnio 1 lub 2 doby.. Rehabilitacja przedopera-cyjna ma na celu nauczenie pacjenta ćwiczeń, które będzie wykonywał po zabiegu.Mój mąż miał operacje tętniaka aorty brzusznej 2 miesiące temu..

od operacji.

Czytaj też: Tętniak rozwarstwiający aorty zagraża życiu; Tętniak tętnicy płucnej: przyczyny i objawy.Tętniak aorty jest chorobą, z którą pacjent może żyć latami i o niej nie wiedzieć.. Następnie zostaje przeniesiony do Oddziału Kardiochirurgii na kilka kolejnych dni w zależności od stanu zdrowia.Tętniak aorty brzusznej najczęściej pęka do przestrzeni zaotrzewnowej oraz jamy brzusznej.. Jak zmienia się ocena stanu jakości życia u chorych po operacji z powodu tętniaka aorty brzusznej.. Powrót do pełnej aktywności może zająć kilka miesięcy.. Pacjenci po operacji przez 1-3 doby pozostają na oddziale intensywnej terapii.Dieta powinna być lekkostrawna, z wykluczeniem pokarmów tłustych, żółtek jaj, majonezów - słowem tych produktów, które podnoszą poziom cholesterolu.. Mąż wyszedł ze szpitala po dwóch tygodniach, jedyną dolegliwością było puchnięcie lewej nogi oraz ból w jądrach.. Tomasz Stawski3.. Jednak, ze względu na różne warianty anatomiczne i różnorodność samych tętniaków, metoda ta nie zawsze jest możliwa do zastosowania.Usuwanie tętniaka aorty brzusznej - odpowiada Lek.. Istotny wzrost parametrów jakości życia u chorych operowanych z powodu tętniaka aorty brzusznej następuje dopiero po 3-4 mies.. Tomasz Stawski Życie z nieoperacyjnym tętniakiem aorty brzusznej - odpowiada Lek.. Jeżeli nie wykona się operacji w trybie pilnym, szybko rozwija się wstrząs hipowolemiczny nieuchronnie prowadzący do zgonu.. W niektórych ośrodkach aż 80% operacji tętniaka aorty brzusznej wykonywanych jest w sposób małoinwazyjny.. Stentgraft aorty brzusznej przy użyciu nowoczesnych narzędzi jest skutecznym sposobem leczenia tętniaków aorty brzusznej.. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2010.. Tomasz Stawski Stan zapalny po operacji tętniaka aorty brzusznej - odpowiada Lek.. Andrzej Szczeklik Choroby wewnętrzne.. Stopniowo jednak tętniak rośnie, co poważnie zwiększa ryzyko jego pęknięcia.. Pacjent odczuwa wtedy bardzo silny, nagły ból w jamie brzusznej, dochodzi do rozwoju wstrząsu hipowolemicznego.. możliwością leczenia tętniaka aorty brzusznej jest wewnątrznaczyniowy zabieg naprawczy.. Operacja tętniaka aorty brzusznej metodą klasyczną jest zazwyczaj skuteczna, ale bardzo inwazyjna przez co wiąże się z bardzo długim czasem rekonwalescencji.. Diana Kupczyńska Stan po operacji tętniaka aorty brzusznej i brak wytrysku - odpowiada Lek.. - odpowiada Dr n. med.. Po operacji mogą się pojawić takie powikłania, jak, m.in.: niewydolność oddechowa, niewydolność krążenia, zawał serca, krwawienie z przewodu pokarmowego, ostra niewydolność nerek..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt