Przed jakim wyborem staje antygona

Pobierz

- chodzi mi o to, że uważam, że to była dobra historia a antyczny strój jest tylko dodatkiem.. Każdy z nich miał wpływ na dalsze losy bohaterów.. Wielokrotnie .Lord Jim jako postać tragiczna Dzieje się tak w przypadku Antygony i Kreona.. Dokonuje pogrzebu swojego brata - Polinejkesa, żeby nie budzić odrazy bogów i żeby jego dusza nie błąkała się po ziemi.. Jest w tragicznej sytuacji, gdyż niezależnie od tego, którą drogę wybierze będzie ona zła.. Córka Edypa jest niezwykle odważna osobą.Jednostka reprezentująca dany pogląd, działająca w jego obronie, staje się jednocześnie ofiarą swojej prawdy.. Antygona ma do wyboru dwie drogi i każda przynosi nieszczęście.. Antygona zginie, musi się pożegnać ze światem, swoją młodością, urodą, swoim ukochanym Hajmonem.. Spór dotyczy głównie pary bohaterów: Kreona - króla Teb - i Antygony.. Antygona próbuje przekonać Kreona, że nie może sądzić ludzi po śmierci, ponieważ oni podlegają już tylko wyrokom boskim.. Każdy zmuszał do analizy wyznawanych wartości.. Dlaczego Antygona zdecydowała się na cierpienie?. Poza tym uważa, że wydany rozkaz powinien obowiązywać wszystkich.. Antygona miała wybór - pochować brata i skazać się na gniew władcy oraz karę, która wiąże się ze śmiercią lub pozwolić na zbezczeszczenie zwłok brata, tym samym odbierając mu możliwość pochówku, a siebie narażając się na gniew boga.Dlaczego Antygona to bohaterka tragiczna, która ma świadomość tragicznego losu..

Za to zostaje wydany na nią wyrok śmierci.

Zaskakujące porównanie człowieka żyjącego z położeniem, w jakim znajduje się trup ma zaskoczyć czytelnika .I teraz pytanie do Ciebie, czy uważasz, że ten film broniłby się bardziej, gdyby postaci miałyby normalne imiona i tytuł nie nawiązywałby do tragedii.. Każdy człowiek wielokrotnie w swym życiu znajduje się w sytuacji wyboru.. Wiele z tych wyborów kończyło się tragicznie (Antygona, Roland, Konrad, Kolumbowie).. Może ona towarzyszyć człowiekowi w skrajnych .Natomiast Antygona staje przed wyborem między miłością do brata a posłuszeństwem wobec władcy.. "Antygona" są postawieni w sytuacji bez wyjścia.Wybór, jest to decyzja opowiedzenia się za określoną wartością moralną lub systemem etycznym, występuje ona najczęściej w sytuacjach konfliktowych.. Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Antygona tytułowa bohaterka na skutek nieszcześliwego zbiegu wydarzeń staje przed dramatycznym wyborem, który z góry skazuje ją na porażkę.. Antygona zdecydowała się na cierpienie z kilku powodów.Wybory Antygony Bohaterka tragedii staje przed wyborem: albo ugnie się pod tyranią Kreona i wykroczy przeciw boskim prawom, narażając się na gniew władców świata, albo pochowa zwłoki swojego brata, czym naraża się na utratę życia, bo władca wydał rozkaz zabójstwa każdego, kto złamie jego nakaz.Bohater tragiczny zawsze staje przed wyborem, ale bez względu na to, co zrobi i tak poniesie klęskę..

Przed innym dylematem staje Tomasz Judym, bohater "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego.

Musi podjąć decyzję czy uszanować prawa boskie czy postąpić zgodnie z prawem pisanym.. Wiele było przyczyną cierpienia, zarówno bohaterów jak i ich najbliższych.Jednak gdy pojawia się gorąca, odwzajemniona z równą mocą miłość do kobiety, a przed oczyma rysuje się wizja szczęśliwych chwil małżeńskiego życia, bohater staje przed wyborem, którego skutki niezależnie od podjętej decyzji, są dla niego tragiczne - albo podporządkuje swe życie działaniom powodowanym miłością do .Antygona natomiast staje przed wyborem: czy pochować ciało brata, Polinejkesa, bez kt rego dusza zmarłego nie zazna spokoju, ale będzie to jednocześnie wejście w konflikt z prawem państwowym wydanym przez Kreona i zabraniającym pod karą śmierci pogrzebania zwłok, czy też podporządkować się rozkazowi kr lewskiemu.Kreon staje przed wyborem między dobrem państwa a dobrem rodzinnym.. Jest to wówczas jednostka tragiczna - w "Antygonie" tragicznymi postaciami są Kreon i tytułowa Antygona.. Za takie zachowanie została ukarana poprzez zamurownie.. Natomiast Antygona staje przed wyborem między miłością do brata a posłuszeństwem wobec władcy.Broniąc ojcowizny, broni jednocześnie ziemię polską przed germanizacją.. Za to zostaje wydany na nią wyrok śmierci.. Antygona są postawieni w sytuacji bez wyjścia.Natomiast Antygona staje przed wyborem między miłością do brata a posłuszeństwem wobec władcy..

Staje przed bardzo trudnym wyborem.Antygona staje przed wyborem, któremu prawu ma być posłuszna.

Miłość do brata i szacunek do bogów były dla Antygony najważniejszymi wartościami.. Antygona tytułowa bohaterka na skutek nieszcześliwego zbiegu wydarzeń staje przed dramatycznym wyborem, który z góry skazuje ją na porażkę.. Antygona miała do wyboru dwie drogi i każda z nich przyniosła nieszczęście.Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Nie potrzebuje doszukiwać się, która Antygona stała przed bardziej dramatycznym wyborem.Natomiast Antygona staje przed wyborem między miłością do brata a posłuszeństwem wobec władcy.. Jest w tragicznej sytuacji, gdyż niezależnie od tego, którą drogę wybierze będzie ona zła.. Za takie zachowanie została ukarana poprzez zamurownie.. Obaj jej bracia nie żyją, a dziewczyna ma pozwolenie na pochowanie tylko jednego z nich.. Wybiera prawo boskie, mimo zakazu grzebania brata.. Istotą konfliktu tragicznego jest to, że każda decyzja bohaterki, prowadzi do nieszczęścia.. Bohaterowie tragedii p.t.. Wybiera pierwszą możliwość, ponieważ dla niej ważniejsza jest tradycja i obrządek religijny.. Przed bardzo podobnym wyborem staje Kreon, choć dla niego decyzja wydaje się nieco łatwiejsza, gdyż Kreon działa w zaślepieniu i jest absolutnie pewien swoich racji.Tytułowa bohaterka tragedii antycznej Sofoklesa "Antygona" musi wybrać między prawem boskim, a świeckim..

Za swoją postawę zostaje w końcu wynagrodzony: zakłada nową rodzinę, powiększa dobytek.

"Antygona" są postawieni w sytuacji bez wyjścia.Prawie każdy wywoływał w bohaterach konflikt wewnętrzny, poczucie winy, wyrzuty sumienia.. Samotność polega na postrzeganiu samego siebie i własnej sytuacji życiowej jako odosobnionej, pozbawionej bliskich relacji z innymi ludźmi.. Bohaterowie tragedii p.t.. Musi podjąć decyzję czy uszanować prawa boskie czy postąpić zgodnie z prawem pisanym.. Z wyborem Kreona nie zgadzała się Antygona, która była siostrą nieżyjącego Polinejkesa i równocześnie narzeczoną Hajmona (syn Kreona).. Jako władca i prawodawca musi przestrzegać prawa nawet wówczas, gdy wykroczenie dotyczy członków rodziny.. Jest to wewnętrzna emocja, oznaczająca poczucie, że nie ma się przy sobie drugiej osoby.. Kreon, po bratobójczej walce o władzę, wydał zakaz grzebania zwłok zdrajcy, który ośmielił się zbrojnie napaść miasto, a tym samym wystąpić przeciwko niemu.Ten wybór, choć szlachetny, pociąga za sobą jednak klęskę.. Córka Edypa jest niezwykle odważna osobą.Postawiona została przed tragicznym wyborem, albo będzie żyła a dusza jej brata nie znajdzie się w Hadesie, albo sprzeciwi się , spełni religijną powinność i zginie.. Ma on do wyboru: albo związać się z Joasią , założyć dom i wieść .Antygona staje przed wyborem, któremu prawu ma być posłuszna?. Wybiera pierwszą możliwość, ponieważ dla niej ważniejsza jest tradycja i obrządek religijny.. Pomimo, że groziła jej surowa kara, nie zawahała się dokonać pochówku brata.Gdy dochodzi do tragicznej śmierci jej braci Antygona staje przed trudnym wyborem.. Za takie zachowanie została ukarana poprzez zamurownie.. Antygona, mimo szlachetnych intencji, przegrywa.Ten akt był następstwem wyboru między prawem boskim - które nakazywało by ciała zmarłych pogrzebać - a prawem ludzkim.. Bohaterowie tragedii p.t.. Wybiera pierwszą możliwość, ponieważ dla niej ważniejsza jest tradycja i obrządek religijny.. Czasem jest to wybór trudny, niezwykle ważny, decydujący o naszej postawie życiowej, a także odpowiedzialności moralnej za własne czyny..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt