Charakterystyka antygony z cytatami

Pobierz

Antygona do Kreona o wartościach, jakimi się kieruje: Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić.. Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. Nakazuje niemal Hajmonowi, by pogardzał Antygoną jak wrogiem królestwa.Charakterystyka Antygony.. Posiadała troje rodzeństwa: siostrę Ismenę oraz dwójkę braci Eteoklesa i Polinejkesa.. Starał się on być jak najlepszym władcą, chciał być sprawiedliwy i dobry oraz mieć poparcie wśród swoich poddanych.Podstawowe informacje o bohaterce.. "Od dnia, gdy braci straciłyśmy obu, W bratnim zabitych razem pojedynku".Kreon, podobnie jak Antygona, jest bohaterem tragicznym.. Jej żona Edypa, ojca Antygony była również jego matką.. Jego żoną była Eurydyka z którą miał jedynego syna Hajmona.. Antygona to jeszcze bardzo młoda kobieta, która jednak wie, czego chce i ma niezwykle twardy charakter.Bohaterka wywodziła się z rodu, nad którym od dawna ciążyło fatum - z rodu Labdakaidów.. Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.Antygonę cechowała przede wszystkim odwaga.. Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.. Gdy Kreon, jej wuj i władca Teb, zakazał pochowania Polinejkesa, Antygona miała za nic jego zakaz i zdecydowała, że pochowa brata zgodnie z prawami Boskimi.Sofokles - Antygona - najważniejsze cytaty - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury..

Charakterystyka Antygony z cytatami.

Kreon, obcy władca uznał polinejkesa za zdrajce i zakazał jego pochówku.. Antygona do Ismeny o miłości: Słowami świadczyć miłość - to nPodaję tutaj linki do prac: "Jaka jesteś Antygono"-czyli charakterystyka postaci chrakterystyka Antygony Charakterystyka Alka z "Kamieni na szaniec' chrakterystyka Alk Którą Panne Powinien Wybrać Zbyszko-charakterystyka Porównawcza Jagienki I Danusi -"Krzyżacy "charakterystyka danusi i Jagienki Zemsta-charakterystyka Porównawcza Cześnika I Rejenta .Charakterystyka Antygony lub Kreona 2009-10-23 16:13:16 Charakterystyka Antygony i kreona 2010-11-23 19:15:38 Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona .. Antygona jest jedną z zachowanych tragedii Sofoklesa.. On również musi wybierać pomiędzy równorzędnymi racjami: dobrem ogółu a dobrem prywatnym, zachowaniem autorytetu władcy a podważeniem go.Charakterystyka Kreona, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie .. Można dyskutować z jego rozporządzeniem, ponieważ ma ono charakter moralny - Kreon sam ocenił, że Polinejkes jest zdrajcą, a jest to sprawa problematyczna.. Antygona przypomina mi księżniczkę, zresztą była nią z pochodzenia.. Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością.Jedną z postaci, którą chciałabym przedstawić jest Antygona pochodząca z Teb..

Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.Przydatność 50% Charakterystyka Antygony z cytatami.

Ale poczucie obowiązku i konieczność wypełnienia praw boskich jest silniejsza niż wola życia.. Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. Inspiracją do napisania dramatu jest mit tebański, opisujący nieszczęśliwe dzieje rodu Labdakidów.Na pewno kocha swojego syna, Hajmona, ale kiedy ten prosi go o łaskę dla Antygony, jako jego przyszłej żony, Kreon hardo odpowiada, że Antygona nie jest godna miłości Hajmona, a tym bardziej niegodna, by zostać jego żoną.. Kreon po śmierci Eteoklesa został władcą Teb.. Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością.Tytułowa bohaterka tragedii Sofoklesa jest przedstawicielką przeklętego rodu Labdakidów.. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z tego powodu .Charakterystyka.. "Baczyć to trzeba, że my przecie słabe, Do walk z mężczyzną niezdolne niewiasty; Że nam ulegać silniejszemu należy, Tych słuchać, nawet i sroższych rozkazów.". Z tego związku oprócz naszej bohaterki na świat przyszło jeszcze troje dzieci: Ismena, Eteokle oraz Polinejkes.. (prologos) Decyzja Antygony - argumenty.. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z .Kreon był to główny bohater tragedii antycznej Sofoklesa pt "antygona"..

Kreon, obcy władca uznał polinejkesa za zdrajce i zakazał jego pochówku.Charakterystyka Antygony z cytatami.

Jej zdaniem prawo boskie jest wyższe i ważniejsze niż prawo ziemskie, ustanowione przez człowieka.. Bardzo chce żyć.. Kreon, obcy władca uznał polinejkesa za zdrajce i zakazał jego pochówku.odpowiedział (a) 25.11.2010 o 19:43.. Główna bohaterka pozostawała wierna prawom bożym, a nie ludzkim.. Antygona z rodu Labdakidów jest tytułową postacią tragedii Sofoklesa.. Nie może zrezygnować z tego, co uważa za słuszne i moralne.Charakterystyka Antygony.. "Antygona "Nieszczęsna,żywa do grobowej groty.Jakież to bogów złamałam ustawy? ". W czasie gdy bohaterka podejmuje.. poleca 85 %.. Po tragicznej śmierci braci, Eteoklesa i Polinejkesa, postanowiła wbrew zakazowi króla pochować zwłoki Polinejkesa, który uważany za zdrajcę ojczyzny na mocy królewskiego rozporządzenia miał zostać wyrzucony na pożarcie sępom i psom.Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną.. Antygona, tytułowa postać z dramatu Sofoklesa, zrodziła się z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.. Została napisana i wystawiona w 443 r. p.n.e. w Atenach.. Antygona wiedziała czego chce oraz .Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną.. Kierowała się uczuciem oraz prawami boskimi, w przeciwieństwie do Kreona, który uważał prawa ludzkie za najważniejsze.. Antygona przyznaje się do popełnionego czynu i nie wstydzi się tego.Najważniejsze cytaty z "Antygony"..

"Ja ci nie każę niczego, ni choćbyś.Antygona - charakterystyka szczegółowa Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa.

Wbrew zakazowi władcy decyduje się na pochowanie brata, wiedząc, że czeka ją za to śmierć.. Antygona z rodu Labdakidów jest tytułową postacią tragedii Sofoklesa.. Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. Kreon, obcy władca uznał polinejkesa za zdrajce i zakazał jego pochówku.Charakterystyka Antygony z cytatami.. Antygona•".. Skąd bym piękniejszą ja sławę uszczknęła, jak z brata .Antygona jest młoda, piękna, zakochana.. Kocha ona Hajmona, syna swego wuja, władcy Teb, Kreona.Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.. Książęce cechy to przede wszystkim godność w każdej sytuacji oraz to, że miała w sobie dużo dumy.. Antygona" Jakże do bogów podnosić mam modły, Wołać o pomoc,jeżeli czyn prawy, Który spełniłam uznano za podły?. Stwórz ściągę .. Antygona była zaręczona z Hajmonem, który był synem Kreona, władcy Teb.. Przyszła ona świat z kazirodczego związku, który połączył Edypa oraz Jokastę.. Kreon ośmielił się osądzać postępowanie obydwu braci, postawił się więc niejako na miejscu .Cenie ją za przywiązanie do rodziny, za poczucie pewnych wartości.Myślę, że Antygona zasługuje na naśladownictwo jej czynów, mimo że jak każdy posiada wady, i miała nieraz chwile słabości.. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą.. Język polski.Cytaty z Antygony Antygona do Kreona, epejsodion II "Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić.. Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.. Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.. Odmowa pomocy Antygonie - argumenty Ismeny..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt