Co oznaczają parametry felgi

Pobierz

Musimy je znać poszukując produktu pasującego do naszego auta.Jak sprawdzić ET felgi?. Czasem też pojawia się parametr określający liczbę otworów na śruby i ich rozstaw (np. 5x112) oraz średnicę otworu centralnego (np. CH 57).. Zajmijmy się przykładową obręczą oznaczoną w następujący sposób: 7.5Jx16H2 ET35 7,5 - oznacza szerokość felgi, która w tym przypadku wynosi 7,5 cala (1 cal = 25,4 mm), 16 - średnica felgi w calach,Natomiast felgi stalowe muszą spełniać określone parametry techniczne.. Parametr ten określa także na ile felga będzie schowana w nadkolu lub będzie z niego wystawała.. R16 oznacza średnicę felgi, 205 - to jest szerokość opony podana w milimetrach, 55 z kolei oznacza profil, czyli wysokość gumy.. To wartość wyrażona w procentach.. Jest to nic innego jak wyrażona w milimetrach odległość powierzchni montażu od geometrycznego środka felgi (osi symetrii).. Gdy wartość ET się zmniejsza - alufelgi wystają bardziej na zewnątrz.Jun 16, 2022Mar 18, 2021Najczęściej szerokość felgi podawana jest w jej oznaczeniu jako pierwszy parametr.. Następnym bardzo istotnym parametrem jest ilość i rozstaw otworów na śruby/nakrętki montażowe.Mar 2, 2022Przy okazji rozbiję te kilka cyfr na mniejsze.. Jest to odległość pomiędzy płaszczyzną montażu obręczy a płaszczyzną symetrii felgi - tu wynosi ona 49 mm.. To, że felgi da się zamontować do auta, nie znaczy, że mają one właściwe parametry..

J - kształt profilu felgi.

Ten parametr także podawany jest w calach i wybierając odpowiednią szerokość, także powinniśmy się zastosować do zaleceń producenta.. Aby uniknąć zakupu złego rozmiaru warto dokładnie wiedzieć jak przeczytać rozmiar opony zamieszczany na jej boku.. 15 - jest to rozmiar felgi, na którą pasuje dana .Kolejnym parametrem technicznym felgi jest szerokość, która jest mierzona pomiędzy jej kołnierzami ochronnymi.. Co oznacza zapis " 6.0Jx15H2, 5x112, ET38, CH57,1 "?. Również kupując opony całoroczne i sezonowe musisz zwrócić uwagę na ten parametr.Nov 5, 2021- ET 49, czyli tzw. offset, to współczynnik odsadzenia felgi.. Oznaczenie OUTSIDE - stosowane w oponach asymetrycznych, oznacza sposób montażu opony.Parametry felg Aby felga pełniła swoje funkcje musi być odpowiednio dopasowana do opony.. Wartości dodatnie parametru ET (np. ET30) oznaczają, że felga będzie osadzona o 30mm głębiej w nadkolu samochodu;Mar 17, 2022Jun 8, 2021Oznaczenie FP (Fringe Protector) - ochraniacz felgi, Oznaczenie FR (Felgen Ripen) - pierścień ochraniający obręcz.. Wartości dodatnie ET oznaczają zmniejszenie rozstawu kół i schowanie felgi, a wartości ujemne powodują wystawanie felgi z nadkola.Jul 5, 2021Profil kołnierza - ważny parametr Rozmiary felg mają bardzo duże znaczenie, podobnie jak przekrój ich obręczy..

Wystarczy prawidłowo odczytać parametry felgi.

Jest to wartość procentowa szerokości opony, czyli: 205 mm * 55% = 112,75 mm.. Parametry felg pozwalają dobrać odpowiednią oponę do konkretnej obręczyJeśli kupujesz używane felgi albo dobierasz je samodzielnie, zwróć uwagę na kilka parametrów.. H2 - podwójny kołnierz, czyli wygarbienie na krawędzi felgi, które przeciwdziała zsuwaniu się opony, kiedy działają duże siły poziome.Jest to tzw. odsadzenie, czyli odległość felgi od płaszczyzny montażowej.. Może być dodani albo ujemny.Nov 2, 2020Dec 28, 2021ET Felgi - co to jest?. Uwaga na podróbki!Z szerokością felgi powiązane jest jej odsadzenie, zwane inaczej ET (z języka niemieckiego: Einpress Tiefe) lub offsetem (z języka angielskiego).. Aby uzyskać rozmiar w milimetrach, należy obliczyć 55% z szerokości podanej na początku zapisu.. Różnić można cztery podstawowe parametry felg, według których określa się zgodność lub niezgodność ogumienia do danej obręczy.. Ostatnią informacją jest rozmiar felgi, do której dopasowana jest opona.Oznaczenia opon, które można odczytać z ich powierzchni to przede wszystkim: Rozmiar opony - parametr ten określa w milimetrach wymiary samej opony dotyczące szerokości opony oraz jej profilu..

Rozmiar, średnica i ET to wymiare felgi.

O Oznaczenie OWL - (Outlined White Lettering) litery w kolorze białym.. Szerokość felg może być taka sama jak szerokość opon, ale też nieco mniejsza lub większa.. Nie wolno stosować felg przeznaczonych do konkretnego rodzaju pojazdów, jeżeli profil kołnierza nie jest odpowiedni.. Jest to najważniejsze oznaczenie opon samochodowych - niepoprawnie dobrany .Inaczej mówiąc, jest to wysokość ściany bocznej opony liczona od zewnętrznej krawędzi felgi do bieżnika.. ET (z języka niemieckiego Einpress Tiefe - głębokość osadzenia) mówi o tym, jak głęboko albo jak płytko będzie umieszczona felga w nadkolu, po przykręceniu do piasty koła.. Osadzenie ET To parametr odnoszący się do głębokości osadzenia felgi w nadkolu, inaczej offsetu.. Spieszymy z wyjaśnieniami na temat tego, jak to zrobić.. Wybierając oponę warto skupiać się na tym, aby była ona dopasowana do konkretnego auta i felgi, na której zostanie umieszczona.Jan 20, 2021Feb 21, 2022 - 7.5 to oznaczenie rozmiaru felgi - ma ona szerokość 7.5 cala (1cal=25.4mm), - 16 to średnica felgi wyrażona w calach, - ET35 to odsadzenie czyli wyrażona w milimetrach odległość płaszczyzny montażowej od płaszczyzny symetrii felgi.. Osadzenie ET jest opisane na każdej feldze..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt