Wpływ zbrodni na psychikę człowieka rozprawka makbet

Pobierz

Zło rodzi zło, ale każde następne jest już większe.Zbrodnia zmieniła Makbeta.. Główny bohater utworu występuje w imieniu pokolenia, któremu udało się przetrwać okupację, jednak nie potrafi o swej dramatycznej młodości zapomnieć.Wpływ wojny na psychikę widać też przy innych okazjach.. Rozpoczynając lekturę dramatu poznajemy Makbeta-prawego rycerza .. "Makbet" to tragedia o niszczącej sile żądzy i chorobliwej ambicji, która jest bodźcem do popełnienia zbrodni.. Wygląd: pełen dostojeństwa rycerz Życiorys: Wracając z placu boju Makbet słyszy przepowiednię Czarownic dotyczącą jego przyszłości.. W tym jednak czasie niepokojące zmiany zachodzą w psychice Lady Makbet.W przypadku Duncana Makbet odczuwał żal, odzywało się jego sumienie.. +1 głos.W mojej prezentacji chciałbym przedstawić jaki wpływ ma miasto na psychikę bohatera.. Troche przytłoczył mnie ten temat i nie wiem zabardzo jak sie za niego zabrac:( z utworow wybralem "zbrodnia i kara" "makbet" "lilije" tylko gorzej z jakimis nawiazaniami wypowiedziami na ten temat:(Europa i świat XVI-XVII wiek; I Wojna światowa; Oświecenie (XVIII wiek) Polska i świat w XIX wieku; Polska Piastów; StarożytnośćW.. Moim skromnym zdaniem uważam jednak, że Makbet nie wyzbył się wszystkich uczuć.. Niektórzy nawet woleli się okaleczyć niż dalej pracować.. U Makbeta śmierć żony nie wywołuje jednak żalu, ale wybuch furii..

"wpływ zbrodni na psychike bohatera.

Morderca przestaje się obawiać kary.Motyw zabójstwa - Motyw zabójstwa w literaturze.. Makbet nie może podjąć decyzji: pragnie .Barwne opisy sytuacji oraz postaci powodują, iż książki te czyta się bardzo przyjemnie.. Przez ponad cztery stulecia wystawiania go na scenach narodziło się wiele interpretacji i sposobów odczytywania tego .Zbrodnie okupantów miały degradujący wpływ na ludzi.. Czytając "Makbeta" mamy wrażenie jakby przeglądania księgi z historią zabójstw z premedytacją.. Miasto kojarzy się przede wszystkim z nadzieją, a zarazem szansą na lepsze życie.. Wydaje się, że w pewnym momencie decyzja Makbeta o popełnieniu zbrodni wypływa z utraty kontroli głównego bohatera nad wszystkim, co dzieje się wokół.. Wyzbył się całkowicie wszystkich uczuć.. Pojawienie się ducha Banka podczas uczty wywołało przerażenie z powodu jego istnienia, nie spowodowało jednak żalu Makbeta za kolejne morderstwo.. Tym samym pragnie ewidentnie wskazać, że ludzie byli modelowani przez przeżycia wojenne.. omow na wybranych utworach.. Ja postanowiłem poza Edypem oraz Raskolnikowem skupić się na jeszcze jednym bohaterze.. Bohater ten pod wpływem emocji dopuszcza się czynu, za który pokutuje właściwie do końca życia.Szekspir był wybitnym pisarzem angielskim..

Zło wykluwa się w sercu człowieka, a potem w jego myśli.

Tak postępuje również Makbet w którym górę nad sumieniem bierze żądza władzy i chora.Zbrodni które znacząco wpływają na psychikę bohaterów w literaturze jest sporo.. Ludzie opuszczali własne rodziny po to aby się wybić, zdobyć doświadczenie, osiągnąć awans społeczny czy też pozyskać dobrze płatną pracę.. Ówczesna sytuacja wprowadzała daleko idące zmiany w świadomości poszczególnych ludzi.W tym świecie na porządku dziennym było zarówno fizyczne zniewolenie jak i psychiczne naciski mające prowadzić do załamania się człowieka.. Żądza władzy ogarnia w największym stopniu małżonkę Makbeta.Podczas lunatykowania Lady Makbet wyjawia nieświadomie prawdę o ciążącym na niej brzmieniu popełnionego zabójstwa.. Wkrótce po wysłuchaniu przepowiedni czarownic zaczyna myśleć o zamordowaniu króla.. Rozpoczyna się monologiem Makbeta, który oświadcza, że będzie się bronił aż zbuntowani panowie szkoccy upadną.rozprawka ,motyw zbrodni i wpływ zbrodni na psychikę człowieka : rozwaz problemy w odniesieniu do zbrodni i kary i dwoch innych tekstów kulturowych roprawka zadanie dodane 15 listopada 2014 w Język polski przez użytkownika Monika [Szkoła średnia]Wpływ zbrodni na psychikę Makbeta na podstawie fragmentu V akt 5 scena Zaprezentowany utwór jest fragmentem dramatu Wiliama Szekspira poruszającego kwestie rządzy władzy i jej destrukcyjnego wpływu na psychikę..

Potem jednak kr l Makbet zaczął powoli przyzwyczajać się do zbrodni.

Na podstawie podanego kawałka dramatu, można stwierdzić, że zbrodnia w tym wypadku ma wpływ na psychikę człowieka, który pod jej ciężarem żyje w ciągłym strachu i często miewa koszmary.Każda zbrodnia nie zostaje obojętna dla psychiki jej sprawcy.. Rozpoczynając lekturę dramatu poznajemy Makbeta-prawego rycerza, przyjaciela króla oraz kochającego męza.Makabryczne obrazy, tworzące tamta rzeczywistość wpłynęły w sposób destrukcyjny na psychikę ludzką.. Inny pomysł to na przykład zestawienie ze sobą problemu zbrodni dokonanej z premedytacją - np. Makbet, Balladyna, Raskolnikow itp. - z problemem zbrodni bez motywu: trafny przykład w tym miejscu to Marsault, bohater Obcego Camusa.Makbet powoli traci wszelkie ludzkie uczucia, a kolejna przepowiednia czarownic jeszcze bardziej utwierdza go w przekonaniu o ogromie swojej władzy.. Makbet dochodzi do przekonania, że jest najlepszym z żołnierzy Dunkana.. Taki wniosek można wysnuć z analizy dramatu "Kartoteka" Tadeusza Różewicza.. Zmierza do realizacji tej przepowiedni najkrótszą drogą - namówiony .Autor: Karolina Marlęga Serwis chroniony prawem autorskim.. Scena V aktu V rozgrywająca się na zamku Dunsinae, w Szkocji jest jedną z najważniejszych kończących dramat scen.. Michał P. to bohater opowiadania "Człowiek jest mocny", który prostym językiem opowiada swoją tragiczną historię..

Także Tadeusz Borowski pokazuje negatywny wpływ wojny na człowieka.

Władzy, o której zawsze marzył, a której nigdy nie mógł pogodzić z uczciwością i szlachetnością.. Zbrodnia zmieniła Makbeta.. Stał się on nieczuły na ludzkie cierpienie.. Choć początkowo może zbrodniarza dręczyć sumienie, to potrafi on wyzbyć się jego wyrzutów jak Balladyna i brnąć dalej w zło.. Z powodu potwornego, dojmującego głodu kobiety oddawały się przypadkowym mężczyznom.. Był on młodym, silnym Żydem z okolic Koła, którego Niemcy przydzielili do pracy w lesie Żuchowskim przy likwidacji ciał Żydów zabitych w obozie .Określ motywy popełnienia zbrodni oraz przedstaw jej wplyw na bohatera w powieści F.Dostojewskiego "Zbrodnia i kara".. Barwne opisy sytuacji oraz postaci powodują, iż książki te czyta się bardzo przyjemnie.. W dramacie Wiliama Szekspira "Makbet", autor porusza temat zła na wielu płaszczyznach.. Jego sztuki są jednymi z najczęściej czytanych oraz wystawianych w teatrach lekturami.. Fragment przedstawia moment oblężenia zamku Dunzynanu oraz bezduszność Makbeta względem śmierci jego żony.Później Makbet okazuje człowiekiem bardzo podatnym na wpływy, zarówno na podszepty wieszczek, jak i na naciski żony.. Mianowicie jest nim Jacek Soplica.. Marzy o zaszczytach i bogactwie.. Interpretacja "Makbet" stanowi jedno z najważniejszych i najbardziej cenionych dzieł w dorobku Williama Szekspira.. Namawia go do tego jego żona.. Coraz to nowe zbrodnie sprawiały, że tytułowa postać przestała mieć wyrzuty sumienia.Wpływ zła na psychikę ludzką na przykładzie Lady Makbet.. zadanie dodane 25 marca 2012 w Język polski przez użytkownika eni83 (-700) [Szkoła średnia] zbrodnia-i-kara-motywy-wplyw-na-bohatera.. Ma zostać królem.. Podkreślono to wyraźnie w tekście "Z głową na karabinie".. Rozważając myśl zabicia Dunkana, króla Szkocji, swojego wasala zdaje sobie sprawę, ambicja oraz chęć zdobycia korony popychają go do zbrodni.Za­sta­nów się, które ujęcia robią na Tobie większe wrażenie.. Okazywanie jakichkolwiek emocji nie było zapisane w jego sercu(jeśli takowe jeszcze miał).. Czytając "Makbeta" mamy wrażenie jakby przeglądania księgi z historią zabójstw z premedytacją.. Poeta mówi nawet o czasie "wielkiej rzeźby".. Jedną z nich jest zła strona natury ludzkiej.. Stał się on nieczuły na ludzkie cierpienie.. Myślę, że pod postacią oschłości starał się ukryć swoje słabe punkty.Lady Makbet powoli popada w obłęd, wywołany wyrzutami sumienia, choruje i popełnia samobójstwo.. Pokazują bowiem, że człowiek w momencie zagrożenia własnego życia zdolny jest do rzeczy niewyobrażalnych.Makbet staje się królem, lecz nie ma w nim potęgi, czuje lęk, wciąż obawia się nagłego końca).. Wyzbył się całkowicie wszystkich uczuć.. Okazywanie jakichkolwiek emocji nie było zapisane w jego sercu(jeśli takowe jeszcze miał).. Żądza władzy i strach niszczą go - psychicznie i fizycznie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt