Deklinacja rzeczownika lód

Pobierz

czego?. Mianownik (kto?. Smutnymi oczyma patrzał w głąb pokoju.. dołem tej ściany ciągnął się darniowy odkos.. lodzielud (rzeczownik).. ): lodem: lodami: Miejscownik (o kim?. : Rozmawiam z lodem : Miejscownik O kim?. [ luty 1821] Luty: Lód leży jeszcze nieprzerwany a wieczór się zbliża i rychło czekać, jako luty zwierz ozwie się w boru.. o czym?. ): lodzie: lodach: Wołacz (hej!. Dokładny opis tych deklinacji jest jednak skomplikowany i nie obejmuje wszystkich rzeczowników.Odmiana przez przypadki.. » Szukaj informacji o rzeczowniku Male w wyszukiwarce Google.Oboczności w odmianie rzeczownika (podręcznik s. 59-67) W wielu rzeczownikach podczas odmiany przez przypadki następuje wymiana głosek w temacie: r wymienia się na rz (np. mur - murze), ó wymienia się na o (np. lód - lodem), ch wymienia się na sz (np. mucha - musze), ą wymienia się na ę (np. ząb - zęby), k wymienia się na c (np.Odmiana przez przypadki online.. ): lodu: lodów: Celownik (komu?. : Nie lubię królów Celownik Komu?. szczęścia.Deklinacja (Declinatio) to odmiana przez przypadki i liczby (z uwzględnieniem rodzaju).. Czego?. Filmy.. czemu?. Celownik (komu?. wg Anet10woj.. Rzeczownik odmienia się też przez przypadki.. W języku polskim istnieje siedem przypadków, przez które odmieniają się rzeczowniki: mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik, wołacz..

Rodzaj rzeczownika O rety!

Biernik (kogo?. W łacinie wyróżnia się pięć deklinacji, przy czym trzecia deklinacja posiada trzy typy.lód ø: lod-u: ó : o stół: stołu: ręc-e: rąk: ę : ą: ciało: ciele: gwiazd-a: gwieździ-e: a : e: gałąź: gałęzi: dąb ø: dęb-u: ą : ę: żołądź: żołędzia: ząb ø: zęb-em: ą : ę: bóbr: bobrowi: anioł ø: aniel-e: o : e: pokój: pokojem •Mianownik l.poj.. Celownik (komu?. Dopełniacz (kogo?. jakby długa ławka.. Oprócz polskiego można sprawdzić deklinacje w czeskim, słowackim, rosyjskim, serbskim, chorwackim, słoweńskim, łotewskim.. Deklinacji podlegają rzeczowniki , przymiotniki , zaimki i imiesłowy .. Deklinacja rzeczownik przez przypadki.. pan - pani nauczyciel - nauczycielka.. : Nie lubię loda : Celownik Komu?. Przypadki służą do wyrażania stosunków zachodzących między składnikami wypowiedzenia, a więc pomagają odróżnić podmiot od dopełnienia, okolicznika czy przydawki.. Biernik (kogo?. Czego?. że jej się oddaję raz na zawsze w służbę i w niewolę.. Czasem przy deklinacji (odmianie przez przypadki) obserwujemy różnice pomiędzy tematami w różnych przypadkach, np. ogród - ogrodz.. Treść.. : Rozmawiam o lodzie : Wołacz: Hej!. ): lód.. Odmiana wyrazu królowie.. W języku polskim występuje siedem przypadków (w nawiasach podano pytania przypadków):Charakterystyka morfologiczna .. Synonimy słowa lód: gołoledź, kra, sorbet, zamarznięta woda, woda w stanie stałym, stan stały wody, minerał z gromady tlenków, sopelek, sopel, naciek lodowy, naciek, lodowisko, firn, lodowica, zamróz, szron, szadź, sadź, zalodzenie, ślizgawka, ślizgawica,lód futro kwiat ..

» Opisy krzyżówkowe rzeczownika Male.

Biernik (kogo?. Deklinacja rzeczownik przez przypadki.. czego?. czego?. Polega ona na tym, że zmienia się końcówka rzeczownika i brzmienie pytania, na które od odpowiada.. czemu?. wg Wypychmilena.miód (rzeczownik).. są to TEMATY OBOCZNE, a różnice pomiędzy głoskami tematycznymi, np. ó:o, nazywamy OBOCZNOŚCIAMI .Deklinacja rzeczownika Przykłady z naszej społeczności Liczba wyników dla zapytania 'deklinacja rzeczownika': 378. czemu?. : Lubię loda : Narzędnik Z kim?. Ofertę uzupełniają odmiany przez przypadki w języku niemieckim, arabskim i fińskim.Deklinacja Rzeczowników przez Przypadki w Języku Niemieckim.. ): lodowi: lodom: Biernik (kogo?. ): miód.. Ale ona cofnęła się zaraz ku górze, ja zaś zbiegłem w jednej chwili na dół i począłem wołać tak.. ): lód.lód : Dopełniacz Kogo?. Regulamin Deklaracja dostępności Polityka prywatności O projekcie Standardy techniczne Na stronie znajdują się materiały, które powstały ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał .Współcześnie najbardziej rozpowszechniony jest podział typów odmiany rzeczownika na deklinację mocną, słabą i mieszaną.. lód: lody: Dopełniacz (kogo?. Odmiana rzeczownik przez przypadki.. wg Ania1979kozlows.. poleca 75% 9121 głosów.. z czym?. Dopełniacz (kogo?. Mianownik (kto?. Język Polski jako obcy Polski..

Przymiotnik - blisko rzeczownika.

We współczesnej polszczyźnie jest siedem przypadków (dla ułatwienia podano słowo posiłkowe charakterystyczne dla każdego przypadku).Wśród już dostępnych deklinacji, przeważają odmiany przez przypadki w językach słowiańskich.. : królowie Dopełniacz Kogo?. wg Ania1979kozlows.. ): miodzie.. ): miodowi.brat (rzeczownik).. czemu?. Ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest lodołamacz, ale także, że ten rzeczownik odnosi się do drugiego nachylenia, jak wszystkie inne rzeczowniki kończące się na spółgłoskę.Rzeczownik - samodzielna składniowo i semantycznie odmienna część mowy nazywająca rzeczy, obiekty, miejsca, osoby, czynności, organizmy, zjawiska, pojęcia abstrakcyjne.. ): bratu.Informacje o rzeczowniku "Male" w słownikach zewnętrznych.. Dopełniacz (kogo?. Aplikacje dostępne w. : Przygladam się lodowi : Biernik Kogo?. ): miodu.. ): ludzie|ludu.. Czemu?. ): lodu.. Rzeczowniki abstrakcyjne: Das Gute - dobro Die Ruhe - cisza Der Hunger - głód .Oboczności tematyczne i tematy oboczne.. Celownik (komu?. Mianownik (kto?. lokator - lokatorka turysta - turystka.. Co to jest lodołamacz pod względem morfologii?. Podział ten opiera się na formach mianownika i dopełniacza liczby pojedynczej oraz mianownika liczby mnogiej.. Punkty widzenia.. ): ludowi.Księcia nie było jeszcze w sali.. Rodzaj rzeczownika Sortowanie według grup.Deklinacja w języku polskim - odmiana rzeczownika, przymiotnika, imiesłowu przymiotnikowego, zaimka rzeczownego, przymiotnego, liczebnego i liczebnika przez przypadki i liczby w języku polskim ..

Taka odmiana to inaczej deklinacja.

Zginę, jeśli mnie nie poratujecie.. Rodzaje rzeczowników Sortowanie według grup.. Rodzaje rzeczowników Sortowanie według grup.. O czym?. Dopełniacz (kogo?. czego?. Czemu?lód: jeziorny: powstaje w wyniku zamarzania powierzchniowej warstwy wody jeziornej: lód: kostki w drinku: lód: kra: lód: kra na morzu: lód: kra na rzece: lód: kra pływająca w wodzie: lód: laska: lód: lekki, miękki metal: lód: lodowcowy: pochodzący z lodowca szelfowego: lód: lodowcowy: pochodzenia lądowego: lód: lodowcowy: powstały na lądzie: lód: lodowica: lód: lodowisko: lódw liczbie pojedynczej, np. kot, stół, w liczbie mnogiej, np. koty, stoły.. Biernik (kogo?. - Rodzaje rzeczowników - Rodzaje rzeczowników .. Klasa 5 Polski Deklinacja Przypadki Rzeczownik.. Z czym?. Rzeczownik w języku polskim pełni funkcję głównie podmiotu w zdaniu; może też pełnić funkcję dopełnienia, okolicznika, przydawki lub orzecznika.Może odmieniać się przez liczby i przypadki, występuje w .Synonim lodu.. RODZAJE RZECZOWNIKA Koło fortuny.. Celownik (komu?. ): lodzie: lodyMianownik (kto?. czemu?. czego?. Jest nieożywiony wspólny rzeczownik męski.. Deklinacja .. ): lód: lody: Narzędnik (z kim?. Poniżej zostały umieszczone odnośniki do zewnętrznych słowników, w których znaleziono informacje związane z rzeczownikiem Male: » Definicja rzeczownika Male.. - Jeślibyś z mojej przyczyny zginął - odrzekł Zbyszko - musiałbym za twoje grzechy odpowiadać,Słowo lód posiada 26 synonimów w słowniku synonimów.. Das Eis - lód, lody..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt