Przegląd i znaczenie ssaków

Pobierz

Pierwsze osobniki pojawiły się w kredzie.. 15/06/20 Dzięki różnorodnym przystosowaniom ssaki żyją we wszystkich środowiskach na Ziemi i we wszystkich jej strefach klimatycznych.. Drogi UCZNIU, na tej lekcji: Zdobędziesz informacje na temat zróżnicowania budowy zewnętrznej ssaków w zależności od środowiska, w którym żyją dowiesz się, jakie jest znaczenie w przyrodzie i dla człowieka poznasz sposoby ochrony ssakówTemat; Przegląd i znaczenie ssaków Otwórz podręcznik na stronie 136 Przeczytaj tekst, a dowiesz się; - dlaczego ssaki mają różne kształty ciała i różną budowę kończyn - jakie jest znaczenie ssaków w przyrodzie i dla człowieka - co zagraża ssakom i jak możemy je chronić MATEMATYKA Ssaki hodujemy dla mięsa, skór , wełny i mleka.. są źródłem mięsa, wełny, mleka, futer, skór, a także nawozów naturalnych, są używane jako siła pociągowa, służą .Temat: Przegląd i znaczenie ssaków.. Spotyka się je i w powietrznych przestworzach (nietoperze) i wPRZEGLĄD I ZNACZENIE SSAKÓW.. Cele lekcji: wskazanie jedności i różnorodności wśród ssaków zrozumienie związku między budową ssaków a środowiskiem i trybem ich życia omówienie znaczenia ssaków w życiu i gospodarce człowieka omówienie głównych zagrożeń dla ssakówTemat: Przegląd i znaczenie ssaków.. Większość przedstawicieli tej gromady porusza się na 4 kończynach, chodząc lub biegając, ale niektóre opanowały przestworza lubZnaczenie ssaków w przyrodzie - podręcznik str. 140 a) drapieżniki polują na mniejsze od siebie zwierzęta i nie pozwalają na nadmierne zwiększenie ich liczebności, b) drobne ssaki stanowią cenne źródło pokarmu dla innych kręgowców, zwłaszcza innych ssaków, ptaków i gadów, c) przyczyniają się do rozsiewania nasion,7..

Temat: Przegląd i znaczenie ssaków.

Dzisiaj ssaki dzieli się na: stekowce- są to prassaki.Znaczenie Ssaków w Przyrodzie i dla Człowieka: Ssaki jako najwyżej uorganizowane i szeroko rozpowszechnione kręgowce odgrywają niezmiernie ważną rolę w licznych ekosystemach lądowych i wodnych.. Lekcja w ramach nauczania zdalnegoZNACZENIE SSAKÓW.. Możemy spotkać je w lesie, na polu, łące, w ziemi, a nawet w powietrzu.Ssaki - Teleturniej.. Wszystkie ssaki mają cztery kończyny.. Za dwa tygodnie sprawdzian - ptaki i ssaki.3.. Witam Was!. Obejrzyjcie ilustracje i zapamiętajcie nazwy ssaków chronionych w Polsce: 4.Play this game to review Biology.. Znaczenie ssaków w przyrodzie - podręcznik str. 140 a) drapieżniki polują na mniejsze od siebie zwierzęta i nie pozwalają na nadmierne zwiększenie ich liczebności, b) drobne ssaki stanowią cenne źródło pokarmu dla innych kręgowców, zwłaszcza innych ssaków, ptaków i gadów, c) przyczyniają się do rozsiewania nasion,Temat: Przegląd i znaczenie ssaków.. Może on dorastać do 4 m wysokości, ważyć nawet 7 ton i dożyć do ponad 70 lat.. 26.05.2020 Ncb str. 136 Gdybym zapytała Was czy znacie przedstawicieli ssaków, to na pewno pojawiło by się mnóstwo przykładów..

Znaczenie ssaków .

kolczatka.. Zwierzęta te charakteryzuje bardzo duży zasięg występowania, ze względu na cechy .. ŁOŻYSKOWCE.. DLA CZŁOWIEKA: W PRZYRODZIE: ssaki owadożerne regulują liczebność szkodników, ssaki drapieżne ograniczają tempo rozwoju populacji gryzoni, zajmują wiele ogniw w łańcuchach pokarmowych.. Cele: • wskazanie jedności i różnorodności wśród ssaków • zrozumienie związku między budową ssaków a środowiskiem i trybem ich życia • omówienie znaczenia ssaków w życiu i gospodarce człowieka • omówienie głównych zagrożeń dla ssaków • uzasadnienie potrzeby ochrony ssakówTranscript.. Przedstawiciele ssaków Jednym z największych zwierząt, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały naszą planetę, jest płetwal błękitny.. Drobne ssaki stanowią cenne źródło pokarmu dla innych kręgowców, zwłaszcza innych ssaków, ptaków i gadów.Ssaki to zwierzęta, które karmią młode mlekiem - odżywczą wydzieliną wytwarzaną w organizmie matki.. Uczniowie!. Nie mogła zrozumieć, dlaczego del-finy - skoro żyją w wodzie - mają opływowy kształt i płetwy, są ssakami, a nie rybami.Ssaki.. Reprezentuje je niewiele gatunków, bo około 4500 gatunków, a w Polsce w stanie dzikim zaledwie 86 występujących stale oraz 11 obserwowanych sporadycznie..

Samice słoni żyją w niewielkich grupach zPrzegląd i znaczenie ssaków.

Drapieżniki polują na mniejsze od siebie zwierzęta i nie pozwalają na nadmierne zwiększenie ich liczebności.. SSAKI WŁAŚCIWE: II.. Jednak w tym okresie żyły w cieniu swoich przodków- gadów.. by Iza KleinszmidtPrzyrodniczeEcho.. Ssaki kopiące w ziemi (np. kret) mają przednie kończyny szerokie, krótkie i mocne.a) żyworodność, zapłodnienie zewnętrzne, b) jajorodność, zapłodnienie zewnętrzne, c) żyworodność, zapłodnienie wewnętrzne, d) jajorodność, zapłodnienie wewnętrzne, 7) ssaki to nie jet zróżnicowana grupa zwierząt a) prawda b) fałsz 8) wybierz znaczenie ssaków w przyrodzie a) przyczyniają się do rozsiewania nasion b .Temat: Przegląd i znaczenie ssaków.. W tym tygodniu lekcja będzie na zoom zgodnie z planem lekcji.. Cel zajęć: Dowiesz czym różnią się ssaki, poznasz ich znaczenie oraz zagrożenia ze strony człowieka, który też jest ssakiem.. Ssaki (Mammalia) to gromada kręgowców, która osiągnęła najwyższy poziom organizacyjno-funkcjonalny pośród wszystkich zwierząt.. a) skórą pokrytą włosami b) skórą pokrytą łuskami c) wilgotną, cienką skórą d) suchą, grubą skórą 3) Jaki jest największy lądowy ssak?. Jest zwierzęciem roślinożernym.. Kończyny szybko biegających ssaków są przekształcone wKARTA PRACY Przegląd i znaczenie ssaków Na dobry początek 1 Zosia, siostra Tomka, oglądała program o delfinach..

Obejrzyjcie ilustracje i zapamiętajcie nazwy ssaków hodowlanych: 3.

a) płucami książkowymi b) płucami gąbczastymi c) skrzelami d) płucami pęcherzykowatymi 2) Czym jest pokryte ciało ssaków?. a) płetwal .Temat: Przegląd i znaczenie ssaków Podręcznik str.136, zeszyt ćwiczeń str.111 Treści nauczania: zróżnicowanie budowy ssaków przystosowania ssaków do życia w różnych środowiskach znaczenie ssaków w przyrodzie i dla człowieka główne zagrożenia dla ssaków sposoby ochrony ssakówSsaki naczelne mają najlepiej wśród wszystkich zwierząt rozwinięty mózg, dużą pojemność czaszki, duże, dobrze rozwinięte półkule kresomózgowia i powierzchnie kory mózgowej.. Dziś omówię Wam kilku przedstawicieli ssaków: Największym żyjącym współcześnie ssakiem lądowym jest słoń afrykański.. W Polsce niektóre dziko żyjące ssaki objęte są ochroną gatunkową, co oznacza, że nie wolno ich zabijać, łapać , przetrzymywać.. Ich kończyny są chwytne, tylne tzw. stopochodne, pięciopalczaste o przeciwstawnym pierwszym palcu, palce u większości gatunków są zakończone .2.. Temat: Przegląd i znaczenie ssaków.. Te zwierzęta żyją w naszym otoczeniu.. uzupełniona do uzupełnienia.. Poprowadzi ją nauczycielka Julia Id.TEMAT: PRZEGLĄD I ZNACZENIE SSAKÓW.. Za tydzień- powtórka - ptaki i ssaki.. Cele lekcji: Dowiesz się, jakie jest znaczenie ssaków w przyrodzie i dla człowieka oraz poznasz sposoby ochrony ssaków.. Już wiesz: w jakich środowiskach żyją ssaki; jakie są czynności życiowe i charakterystyczne cechy budowy ssaków; Dziś nauczysz się: jak środowisko, w którym żyją ssaki wpływa na zróżnicowanie ich budowy zewnętrznej; omawiad znaczenie ssaków w przyrodzie i dla człowieka; o zagrożeniach i sposobach i ochrony ssaków.E-Learning.. grafonotka grafonotka filmik pani Izy quiz.. TORBACZE.. SYSTEMATYKA SSAKÓW.. Spotyka się je i w powietrznych przestworzach (nietoperze) i w morskich głębinach (kaszaloty), żyją na drzewach (małpy, wiewiórki) i ryją wTemat: Przegląd i znaczenie ssaków.. Znaczenie Ssaków w Przyrodzie i dla Człowieka: Ssaki jako najwyżej uorganizowane i szeroko rozpowszechnione kręgowce odgrywają niezmiernie ważną rolę w licznych ekosystemach lądowych i wodnych.. Stekowce są najprymitywniejszymi ssakami uważanymi za grupę reliktową.Temat: Przegląd i znaczenie ssaków.. Ssaki są ważnym składnikiem ekosystemów.. 1) Czym oddychają ssaki?. U ssaków latających (np. nietoperzy) przednie kończyny są przekształcone w skrzydła.. Lekcja live z biologii o 14:15 transmitowana na żywo dla uczniów klasy 6 szkoły podstawowej..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt